Część1 Pierwszy trymestr ciąży

Będę Mamą

Ciąża i Poród

Kalkulatory

Będę Tatą

I Trymestr cz.1

 • 1 miesiąc

 • Zapłodniona komórka ulega szybkiemu podziałowi, następnie zalążek wędruje jajowodem do macicy gdzie się zagnieżdża. W tym momencie maleństwo nazywamy już zarodkiem. Dziecko w pierwszym miesiącu składa się z kilku milionów komórek, które tworzą literę C. W tym też miesiącu tworzą się zawiązki układu nerwowego i mózgu. Rozwija się rdzeń kręgowy, tworzą się oczy, zaczyna bić serce. Pod koniec miesiąca pojawiają się zawiązki między innymi takich organów jak wątroba, żołądek, płuca.

 • 2 miesiąc

 • 5 tydzień – Wykształcają się dłonie i stopy. Mózg zwiększa swoją objętość o 1/4. W malutkim serduszku tworzą się przegrody. Powstają także zawiązki gruczołów płciowych. Dziecko w tym tygodniu ma ponad 1cm długości i waży tyle co jedna mała jagoda.
  6 tydzień – Głowa rośnie w zawrotnym tempie stając się największą częścią ciała. Zaczynają się odruchy nerwowe, których jeszcze przez dłuższy czas kobieta nie odczuwa. W miniaturowych paluszkach tworzą się paznokcie. W jamie ustanej pojawiają się zawiązki zębów, tworzy się podniebienie. Ustala się tożsamość płciowa. Nasze maleństwo ma około 1,5 cm długości.
  7 tydzień – W tym tygodniu najbardziej rozwijają się oczy, dziecko ma już błoniaste powieki które je zakrywają. Z oka do mózgu przechodzą impulsy nerwowe. Małżowina uszna przybiera kształt ucha rodziców. Żebra i kręgi kostnieją. Pod koniec tego tygodnia dziecko ma ponad 2cm długości.
  8 tydzień – Gałki oczne przesuwają się z boku do przodu. U chłopców zaczyna formować się moszna a jądra produkują testosteron, u dziewczynki zaś łechtaczka. Dziecko przypomina już kształtem miniaturowego człowieczka jednak nadal na wpół przezroczystego. Wypracowane zostały już wszystkie części ciała, które teraz będą już tylko wykańczane. Dziecko mierzy 3cm i waży 2g to tyle co pół łyżeczki cukru.


  Umieść odnośnik do tej podstrony na swojej stronie, blogu lub na forum
   
  © Copyright 2013 by mama.kalbi.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.