Przebieg porodu

Będę Mamą

Ciąża i Poród

Kalkulatory

Będę Tatą

  |  

Ciąża i poród

Co się dzieje podczas porodu - przebieg

 • Pierwszy okres porodu

 • Faza Pierwsza - najdłuższa, ale najmniej dokuczliwa faza. Rzadkie skurcze powodują rozwarcie się macicy na ok. 3 cm. Ten etap może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Zwykle zamknięcie szyjki macicy i rozwarcie następuje w ciągu 2-6 godzin, skurcze są wtedy silniejsze i dość regularne. Skurcze trwają od 30 do 45 sekund co 5-20 minut - są lekkie lub nieco mocniejsze - mogą być regularne ale nie muszą.
  Objawy: bóle krzyża, bóle podbrzusza, biegunka, wydzielina z pochwy z domieszką krwi, błony płodowe mogą pęknąć już na tym etapie, huśtawka emocjonalna.
  Rady: odpręż się, spróbuj zasnąć lub wykonuj zaplanowane zajęcia, weź ciepłą kąpiel lub prysznic(jeśli wody płodowe nie pękły), zjedz lekki posiłek, jeśli jesteś głodna, mierz częstotliwość skurczy.

  Faza Druga - trwa ok. 2 - 3,5 h. Skurcze są mocniejsze, trwają dłużej i występują coraz częściej co 3 - 4 minuty i trwają 40 - 60 sekund z wyraźnym szczytem, rozwarcie macicy do 7 cm. Prawdopodobnie w tej fazie trafisz do szpitala bądź kliniki.
  Objawy: silne skurcze, ból w krzyżu i okolicy ud, zmęczenie, więcej wydzieliny z pochwy.
  Rady: rozpocznij ćwiczenia oddechowe w momencie kiedy skurcze będą utrudniały Ci rozmowę, pij dużo płynów - jeśli lekarz wyrazi zgodę, odpręż się i rozluźnij, między skurczami spaceruj wokół łóżka.

  Faza trzecia - najtrudniejsza i najbardziej wyczerpująca. Skurcze co 2 - 3 min. trwające 60 - 90 sekund - cały czas silna, odczuwasz wrażenie jakby nigdy nie mijały. Rozwarcie do ostatnich 10 cm trwa zwykle od 15 min do 1h.
  Obajwy: ucisk na krzyż i krocze, uczucie gorąca lub zimna, drżenie, marznięcie i skurcze nóg, często występują nudności, wymioty i zawroty głowy.


 • Drugi okres porodu

 • W tym momencie potrzebny jest Twój wysiłek, aby pomóc dziecku przyjść na świat. Trwa to od 30 minut do 1 godziny. Skurcze są bardziej regularne, trwają 60 - 90 s i pojawiają się co 2 - 5 minut.
  Objawy: silne parcie na stolec, przypływ sił lub zmęczenie, nieprzyjemny ucisk na odbytnicę, mrowienie, rozciąganie, pieczenie lub kłucie w pochwie.


 • Trzeci okres porodu

 • Może trwać od 5 do 30 minut. Skurcze są łagodne i pojawiają się mniej więcej co minutę. Obkurczanie się macicy doprowadza do odklejenia się łożyska od ścian macicy, które przesuwa się do dolnej części pochwy, w ten sposób łatwo je wydalisz.
  Objawy: zmęczenie lub przypływ sił, pragnienie lub głód, czasami dreszcze.  Umieść odnośnik do tej podstrony na swojej stronie, blogu lub na forum
   
  © Copyright 2013 by mama.kalbi.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.