Komunikacja z dzieckiem przed narodzinami

Będę Mamą

Ciąża i Poród

Kalkulatory

Będę Tatą

  |  

Będę Mamą

Rodzaje kontaktu z dzieckiem:

 • Wizualizacja dziecka

 • Codzienny relaks i wyobrażanie sobie dziecka i kontaktu z nim zmniejsza dolegliwości, wpływa na pracę mózgu i reguluje czynności życiowe. Podczas wyobrażania kobieta powinna przyjąć wygodną pozycję, odprężyć się. Wyobrażenie sobie porodu zmniejsza lęk przed nim i daje poczucie, że kobieta sobie świetnie poradzi.


 • Rozmowa

 • Najlepiej jest, gdy podczas rozmów z dzieckiem kobieta jest odprężona i spokojna. Rozmowę możemy przeprowadzić np. poprzez czytanie dziecku lub przez dialog. Jeśli jest taka możliwość mówimy na głos, jeśli nie to prowadzimy rozmowę w myślach koncentrując się na maleństwie. Przekazujemy dziecku w ten sposób swoją miłość, uspokajamy się a codzienne czynności nie są takie męczące i szare. Możemy opowiadać mu o swoich przeżyciach, zadawać mu pytania, mówić o tym co lubimy. Jeśli kobieta nie akceptuje ciąży lub boi się poronienia powinna powiedzieć o tym dziecku, gdyż ukrywanie negatywnych emocji źle oddziałuje na matkę ale także na dziecko.


 • Śpiewanie

 • Powinniśmy śpiewać jak najczęściej swoje ulubione piosenki, które są melodyjne i które wywołują u nas pozytywne emocje. Do snu możemy śpiewać dziecku kołysanki co po poradzie ułatwia dziecku zasypianie przy znanej już melodii. Śpiewając melodie z własnego dzieciństwa przekazujemy maleństwu to czego nauczyliśmy się od swoich rodziców.


 • Słuchanie muzyki

 • Jedną z form kontaktu może być granie na instrumentach spokojnych melodii lub tworzenie własnych utworów lub wspólne słuchanie muzyki co wzmacnia więzi zarówno z dzieckiem jak i między partnerami. Najlepiej słuchać muzykę klasyczną podczas relaksu. Na dzieci najlepiej wpływa muzyka grana na flecie czy wiolonczeli ponieważ odbierają dźwięki o niskiej częstotliwości. Można zauważyć jaką muzykę nasze dziecko lubi najbardziej poprzez wykonywane przez niego ruchy. Przybliżając źródło dźwięku do brzucha pozwalamy dziecku na słuchanie a wielokrotne powtarzanie utworu na zapamiętanie go przez maleństwo co można wykorzystać po porodzie do ukojenia malucha.


 • Tulenie

 • Obejmowanie brzucha, głaskanie i kołysanie dziecka rozwija zmysł równowagi u maluszka. Można przytulać maleństwo siadając wygodnie i z czułością dotykając brzuch. Masowanie i głaskaniem możemy skłonić dziecko do ułożenia się główką w dół co ułatwi mamie poród. Głaskając brzuszek wyczuwamy ruchy naszego dziecka wiemy w jakiej pozycji się znajduje i możemy ukołysać je do snu lub pobudzić do aktywności. Należy pozwalać parterowi lub rodzeństwu dziecka na przytulanie się do brzucha co rodzi silne więzi jest ważne szczególnie dla ojców, którzy oczekują pierwszego potomka.


  Umieść odnośnik do tej podstrony na swojej stronie, blogu lub na forum
   
  © Copyright 2013 by mama.kalbi.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.