Drugi trymestr ciąży

Będę Mamą

Ciąża i Poród

Kalkulatory

Będę Tatą

II Trymestr

 • 4 miesiąc

 • Intensywny wzrost ciała oraz wagi u dziecka. W tym miesiącu mama zaczyna odczuwać ruchy maleństwa na razie bardzo delikatne. Pojawia się odruch chwytania. Już cała powierzchnia ciała dziecka jest wrażliwa na dotyk z wyjątkiem czubka głowy i boków, które stanowią barierę ochronną dla maluszka podczas porodu. Mózg bardzo dynamicznie dojrzewa. Maluszek ćwiczy też swój zmysł równowagi, ponieważ zwiększa się ilość płynu owodniowego, w którym maluch jest zanurzony. Dziecko połyka około litr wód dzięki temu dostarcza sobie składników odżywczych i ćwiczy odruch połykania. Nasz malec ma już 15cm długości i waży 20dag to tyle co średniej wielkości jabłko.


 • 5 miesiąc

 • Maluszkowi zaczynają rosnąć włosy, brwi. Mama wyraźnie czuje ruszy swojego dziecka. Można zauważyć cykliczne zmiany aktywności maleństwa . Pod koniec miesiąca dziecko nabywa umiejętność czuwania. Od 17 tygodnia maluszek zaczyna ćwiczyć odruch ssania. Zaczyna także reagować na zmiany temperatury. Do maleńkiego uszka zaczynają docierać dźwięki, które słyszy. Reaguje także na zbyt ostre światło. Kubki smakowe naszego malucha rozpoznają smak płynu owodniowego (jeśli jest słodki połyka go powoli, jeśli gorzki lub kwaśny to hamuje odruch połykania). Dziecko mierzy 25cm i waży 40 dag to tyle co duży banan.

 • 6 miesiąc

 • Dziecko jest pokryte mazią płodową. Intensywnie kostnieje szkielet. wykonuje mnóstwo skomplikowanych ruchów. Maluszek przez ponad połowę swojego snu znajduje się w fazie REM. W tym miesiącu dziecku otwierają się oczka. Zaczyna uczyć się odruchów bezwarunkowych. Pod koniec tego miesiąca dziecko harmonizuje się z aktywnością ruchów swojej mamy. Jeśli urodziny się w tym miesiącu jest już wstanie do samodzielnego oddychania przez jakiś czas. Mały człowieczek ma już 35cm długości i waży 50-70 dag.


  Umieść odnośnik do tej podstrony na swojej stronie, blogu lub na forum
   
  © Copyright 2013 by mama.kalbi.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.